Óda na tantru aneb Proč se (ne)zabývat svou sexualitou

27.06.2020

,,Pssst, nemluv tak nahlas, vždyť nás uslyší u vedlejšího stolu!,, řekla polohlasem a s vyvaleným výrazem v očích. V tom momentě mě tahle její reakce na mnou vyřčené slovo TANTRA zarazila a pak hned vrátila do uvědomění zjevného nepochopení tohoto tématu v naší společnosti. Osobně jsem zvyklá mluvit o sexualitě bez jakékoliv zdrženlivosti. Neznamená to ale, že bych používala hanlivá nebo sprostá označení či dokonce veřejně mluvila o sexuálních zážitcích konkrétní osoby (krom mě samotné). Prostě jen s pokorou hovořím o této ,,mojí oblíbené,, oblasti života zcela otevřeně. A neřeším, zda sedím v kavárně s kamarádkou, stejně jako v tomto případě, nebo v uzavřené místnosti při terapii.

Pojmy jako tantra, sexualita, erotičnost a podobné bohužel v některých lidech vzbuzují vnitřní pocit studu. A není divu, když si při tom většina představuje obscénní scénky z volně dostupných pohádek s názvem porno, jelikož nic jiného ve svém životě neviděli, nezažili a berou to tedy jako jedinou bernou minci pro sex. Mnozí tak mají v myšlenkách samé nejrůznější oplzlosti, při kterých by se musel zastydět i ten nejzkušenější indický tantrik. Když se pak k tomu přidají i služby některých rádoby tantra salonů u nás, jasné kolektivní mylné pochopení je na světě.

No nebudu lhát, ještě před několika lety jsem to měla podobně. Také jsem uvěřila tomu, že jediná sexuální technika je ta, při které se musí co nejrychleji třít genitálie (o sebe, rukou, dildem, pusou atd.). Že pokud nejsem mokrá, tak to je můj problém zřejmě málo doplňovaných tekutin během dne a spraví to chemický lubrikant z drogerie nebo řádná dávka slin. Že není podstatné, zda se mi to takto zamlouvá, protože nejdůležitější je se udělat. A když ne oba, tak hlavně aby měl orgasmus daný muž, protože pro něj je to důležitější než pro mě. Že takovýto sex musí být v partnerství minimálně 3x do týdne, i když se mi nechce - to protože mi bylo říkáváno, že chlap, co má prázdné koule a plné břicho, je ten nejspokojenější. 

Mohla bych pokračovat ve výčtu dalších mylných přesvědčení a následných akcí, díky kterým jsem se postupně uzavírala nádherné podstatě mojí posvátné sexuality. Pamatuji si, že jsem ale celou tu dobu cítila, jak někde uvnitř mě něco křičí, že takhle to být nemůže. Že přeci musí existovat něco víc, než pouze tohle bezmyšlenkovité necitlivé píchání, při kterém jsem se raději odpojovala od těla. Vlastně jsem za tyhle všechny zkušenosti nyní velmi vděčná, protože tak mohu lépe porozumět traumatům a bolestivým emocím jiných žen.

Tantra škola pro všechny

Posvátnost sexuality nebo lépe řečeno uctívání vlastní sexuality, tím i fyzického těla, vnitřní kundaliní šakti - největší životní energie, je dle mého nejdůležitějším klíčem pro správné pochopení celého bytí zde. A o tom právě tantra promlouvá. Poskytuje nám pochopení prolnutí duchovního do hmoty (to platí u nás zde na západě, jelikož východní národy toto mají přesně naopak, tj. pro ně tantra představuje uzemňování a chápání hmotného ve spiritu, od kterého se nikdy neodpojují). Učí nás o milování, neboli o spojování v otevřenosti srdce. Díky postupnému probouzení hadí síly a tím léčení našich energetických center nám umožňuje silnější vnímání vědomí. Přináší klid tomu, kdo se cítí rozpolcený a ve svém životě pociťuje disharmonii mezi zdánlivě neslučitelnými aspekty. Uzdravuje sexuální traumata z minulosti, ukazuje cestu k porozumění opačného pohlaví, otevírá hlubší smysl života, přináší zářivost na jemnohmotných úrovních, napomáhá k lepšímu cítění duše, instinktu, intuice. Také dodává sílu k vyslyšení svých potřeb a k jejich následnému vyjádření bez konfliktu s okolím. A tak dále a tak dále... Důvodů, proč v tantrickém učení tkví opravdové poklady, je nespočet.

,,Tantra potvrzuje, že sex je základem našeho života. Učinit lidskou sexualitu a erotické spojení předmětem uctívání a meditace znamená praktikovat úctu k životu.,, Margot Anand

Jak na tantrickou praxi?

Techniky, postupy a vůbec celé učení k zažehnutí vnitřní energie - probouzení kundaliní je dostupné pro každého, koho tahle božská cesta posvátné sexuality volá. Existuje mnoho knih, dokumentů nebo kurzů o tantře, ve kterých je možnost získat nové informace či inspiraci. A jsem tak vděčná, že žijeme v době, kde se o těchto i jiných věcech začíná mluvit otevřeně bez cenzury. Z vlastní zkušenosti ale vím, že je to velmi individuální a také nikdy nekončící praxe v učení sebe sama. Spojení se s intuicí přináší kýžené výsledky dříve, než nějaké papouškování předepsaných návodů (tedy alespoň pro mě). A tuhle myšlenku se snažím předávat i ženám na konzultacích či společných setkávání, kde je sexualita hlavní téma.

K propojování se svou šakti, se svým lůnem nebo také s duší nám tantra jednoznačně pomáhá. A mnohé ženy si ani neuvědomují, že již na této kouzelné pouti kráčejí, jelikož do celého konceptu samozřejmě patří meditace, dechové techniky, živá strava, cvičení jógy, otužování, půsty, pobyty ve tmě, příroda, tanec, ženské kruhy, hudba, sungazing, doteky, ceremonie apod. Čím více a déle se tohle vše skládá, tím jasněji se nám otevírají srdce a odpadá stud. Už nebereme sex jen jako prázdný pud pro ukojení potřeb nebo jako nějaký ledabylý nástroj k odpuštění nahromaděné energie sesbírané během pracovního dne. Vidíme hloubku, prociťujeme Boha. A nečiní nám problém o tom všem pak hovořit mezi lidmi.

Sláva rodu, sláva tantrické nauce!

Ps: Rychlovky na kuchyňské lince jsou fajn a dokonce i při nich lze probouzet svou vnitřní hadí esenci, léčit svou posvátnou sexualitu...