Jak převzít kontrolu nad svým životem?

14.10.2020

Na základě nejrůznějších rozhovorů posledních týdnů, kterých jsem měla možnost být součástí, se pozastavuji nad myšlenkou na téma převzetí zodpovědnosti za své životy. Sleduji totiž, jak jsme se bohužel dostali do doby, kdy nepřikládáme dostatečný důraz na vlastní pocity a absolutně nedůvěřujeme svým vnitřním procesům. Díky tomu pak zřejmě z určité pohodlnosti a zároveň z nepřijetí již zmíněné odpovědnosti nehledáme odpovědi na nejrůznější životní otázky či rozhodnutí u nás samotných, nýbrž chceme znát návody na naše vlastní situace od druhých. 

Dospěli jsme do takového stádia, že automaticky bereme telefon a chceme znát rozuzlení od kamaráda. Nebo sedáme ke svému laptopu a vyhledáváme na internetu informace, které by byly jasným a především rychlým řešením. Nedáme ani nejmenší prostor pro vlastní úsudky a okamžitě hned bez jakéhokoliv odstupu potřebujeme odpověď odněkud jinud, hlavně ne od naší duše.

Babičky mají vždycky pravdu

Není se ani čemu divit... Však v této společnosti plné vnějších vlivů a odváděčů od nás samotných se jen stěží hledá osobní pravda. Mám na mysli například neodolatelné společenské večírky, psychologické seriály na Netflixu, zprávy a reklamy v rádiu při cestě autem, pravidelné telefonáty s energii vysávající Marunou, těžké zaměstnání a tak dále. A tak místo toho, abychom například v sexu zjišťovali, co nám osobně dělá dobře, necháváme to na partnerovi či jedeme scénář podle posledního dílu porno-pohádky. Místo toho, abychom si s Jarmilou doma kloudně promluvili o svém trápení, jdeme raději za Karlem do hospody zjišťovat jeho názor na Jarmilu. Dokonce jsme schopni se při nově vznikajícím vztahu slepě řídit článkem na Seznamu s názvem 10 signálů, jak poznat, že se mu líbíte.

Jako samozřejmě pokud se jedná o návod na sestavení skříně z Ikey či o postup na uháčkování podzimního svetru, pak jsou internetové tutoriály perfektním řešením. Ale někteří jsou dokonce schopni obrátit svůj dosavadní život na základě výkladu tarotových karet a nebo protože to poradila Marie od vedle, jelikož ona si prošla stejnou životní zkušeností a tak naprosto přesně ví, co udělat. A aniž si to uvědomujeme, ovlivnit nás dokáží i takové malé nevyžádané rady naší babičky u nedělního oběda nebo ledabyle nadhozené názory kamarádů při úplně banálním rozhovoru. Ve finále si pak často myslíme, že jsme si udělali vlastní úsudek a ten pak dokonce i prohlašujeme za svůj.

Terapie nebo manipulace?

,,Blbé je, když jde klient za terapeutem a myslí si o něm, že je to spasitel, který ho z jeho problémů dostane. Ovšem daleko horší je, když si to o sobě myslí sám terapeut.,, 

Je fajn vyslechnout si postoj druhé osoby při vzájemné debatě, inspirovat se přednáškou vzdělaného člověka a přečíst si knihu. Ale jako člověk zabývají se tantrou, psychoterapií, psychologií sexuality a vlivy prenatálu spolu s výchovou určitě doporučuji držet si od všech vnějších vlivů zdravý odstup, který nijak zásadně nezasáhne do vlastního vnímání reality. Tím spíše, když se pak jedná o nějakou terapeutickou konzultaci, kam rozhodně osobní názor terapeuta nepatří. V takovém případě bych tomuto člověku doporučila skončit s jeho praxí, jelikož dávat klientům jasná rozuzlení jejich situace, se kterou za ním přišli, není profesionální a už vůbec nápomocné.

Někdy je odbornost daného terapeuta jasná již z jeho prezentace, kdy klade důraz na top výsledky své práce třeba slovy: ,,Mám úspěšnost léčby u devíti z deseti mých klientů a pomohl jsem s těžkými životními situacemi více jak stovce manželských párů.,, Vždycky je přeci úspěšnost řešení závislá na sebe-práci samotného klienta a terapeut ho k tomu může maximálně doprovodit. Tudíž by takový odborník měl mít určitou sebereflexi a nepoukazovat na pozitivní výsledky vyléčených klientů, tak jako to dělá třeba kadeřník s vlasy své zákaznice (protože on může, když to jeho práce opravdu je).

Jeden takový pro mě celkem silný příklad jsem slyšela právě dnes od mé kamarádky. Vyprávěla mi, jak kdysi byla na tzv. Kraniosakrální biodynamické terapii, což je úžasná metoda pro léčbu psychických, tělesných, hormonálních i neurologických disharmonií. A tato moje kamarádka měla při KBT hledat archetypy své vnitřní ženy a poté říkat nahlas, jaké ty archetypy se jí v podvědomí vyjevily. Nebudu tu řešit všechno, co mi o této zkušenosti sdělila. Každopádně v momentě, kdy mi řekla, že pro její archetyp amazonky neměla terapeutka pochopení a svým vlastním úsudkem jí netaktně odsekla něco o blbosti, jsem se až zděsila. Kde proboha daná osoba vzala tu drzost a nacpala klientce, v tomto případě mojí kamarádce, svůj postoj, že takový výjev archetypu je špatný a dokonce že amazonka nemá svou sexualitu?!

Udělejte si vlastní názor!

Rozhodně nechci tímto sdělovat, že chození na terapeutické konzultace nebo rituály či školy nejrůznějších technik pro uvolnění stresu, je něco špatného. Tím bych samozřejmě byla i sama proti sobě. Také rozhodně nechci sdělovat, že poslouchání / čtení názorů ostatních není to, co máte dělat. A už vůbec vám nedám 5 zaručených typů, jak převzít kontrolu nad svým životem (to by totiž bylo ovlivňování...). Ráda bych vám ale chtěla dodat odvahu v tom, abyste se nebáli nacítit na svoje srdce, které přesně ví, co v danou chvíli dělat a jak jednat. A pokud to pro vás není nikterak jednoduché a potřebujete pomoc od jiné osoby, pak se, moc prosím, alespoň poslechněte v tom, jaká rada s vámi rezonuje nebo který terapeut bude v souladu s vaší duší a bude při terapii s pokorou kráčet vedle vás.