Buďme sami (se) sebou a v pravdě

29.04.2020

K tématu článku jsem se nechala inspirovat kartou, která mi zdobí již několik let lednici. Její hlavní heslo je BUĎTE SAMI SEBOU a dodatkem k tomu je pak dále napsáno: ,,Tato situace vyžaduje, abyste byli sami sebou, což je základem vaší osobní síly,,. A já nyní více než kdy jindy cítím, že je tato definice pro nás všechny, kteří jsme již na cestě uzdravení, velmi důležitá.

Být sám sebou a nenechat se zaškatulkovat do řad stejně smýšlejících oveček je občas docela těžké. A každý si tuhle definici může vysvětlit jinak dle toho, jak s ním rezonuje nebo jaké má osobní zkušenosti. Někdo to přenese na oblast práce, jiný třeba na téma vztahů, nicméně pokud chceme být pravdiví, opravdoví a sami sebou v celé struktuře, odrazí se to ve všech aspektech života. Což nemá nic společného s nějakou rebélií, kdy naschvál půjdeme proti proudu a přes mrtvoly. Jde to prostě zevnitř nás. Z toho, jak to cítíme a tím to také plně vyjadřujeme.

Strach z nepřijetí

Pokud si nasloucháme, v hloubi duše přesně víme, co je tím základem naší osobní síly. Pak je to zase jen o nás, co si dovolíme. Avšak naprosto chápu, že pokud několik desetiletí svého života jedeme v určitém módu, není pro některé z nás jednoduché si to dovolit. Nebo dokonce před sebou samotnými obhájit. A co teprve před svým okolím... Povětšinou nás totiž brzdí být sami sebou ne to, že bychom nevěděli, jak tím být, ale jak by nás přijali ostatní. Jak by tuhle naši novou pravdivější roli vzal třeba manžel nebo jestli si náhodou nebudou přátelé ťukat na čelo, kdykoliv jen trochu vyjádříme svou podstatu. Jistě je někdy daleko lehčí podřizovat se názorům rodiny či společnosti, ve které žijeme. Ale vážně je pro nás dobré žít ve lži? Opravdu je v pořádku hrát dál tu starou roli, která nám byla podsunuta a my ji léty přijali za svou?...

Bytí v nepravdě a skrytý smutek duše, který z této lži pochází, pak zapříčiňuje nejrůznější vnitřní emoce. Pokud tyto své přirozené emoční projevy v sobě potlačujeme, z psychosomatického směru mohou na fyzickém těle zapříčinit nemoci. V lehčí formě jen chronickou rýmu, v těch těžších případech pak klidně i rakovinu. Na tuto problematiku,tj. psychosomatiku, se v našich luzích a hájích specializuje několik odborníků, jako například MUDr. J. Hnízdil, proto se tím v tomto článku nebudu více rozšiřovat. Pouze jsem tedy chtěla nastínit, jak důležité i z pohledu zdraví je být sami sebou.

,,Jsem radši vám všem pro smích, než abych byl sobě k breku,,. Tuhle parádní větu zpívá v jedné své písničce Ondřej Ládek a dle mého je to přesně ta podstata celé věci, kdy si konečně dovolíme svou opravdovost bez divadel. I když jsem stále na cestě k úplné vnitřní svobodě skrze tuhle osobní pravdu, můžu z vlastní zkušenosti říci, že se posměchu nebo narážkám prostě nevyhýbám. A je fajn vědět, že něčí názor na mou osobu je jen a jen jeho problém...

Nalezení odvahy skrze hada

Odvaha, vůle, zdravá sebehodnota, bytí v pravdě a tím rozpouštění vnitřních strachů nebo i manipulace ze strany okolí se nachází v oblasti solar plexus, tedy v energetické rovině 3. čakry s názvem manipúra. Její posílení můžeme aktivovat několika způsoby, jako například konzumací energeticky čistých potravin, pravidelným prodýcháváním do břicha, obklopováním se žlutou barvou, meditací pro zvýšení činnosti slunce v nás atd. Avšak pro správné fungování tohoto centra je zapotřebí, aby byly v harmonii i ostatní čakry. A v tomto případě může rozhodně pomoci nejsilnější energie, kterou v sobě máme k dispozici a která prochází všemi sedmi energetickými místy. Nazývá se kundaliní a více o ní píšu v článku Vyživující sexuální (hadí) energie.

Sláva rodu, sláva životu v pravdě!